6 bezpečných spôsobov, ako odstrániť 3D výtlačky z platformy

6 bezpečných spôsobov, ako odstrániť 3D výtlačky z platformy

6 bezpečných spôsobov, ako odstrániť 3D výtlačky z platformy

  • ● Odstráňte 3D výtlačok s primeranou silou
  • ● Použite ostrý, plochý predmet
  • ● Využívajte teplotný rozdiel
  • ● Môžete použiť rozpúšťadlo
  • ● Len ho vytrhnite pomocou zubnej nite
  • ● Kúpte si platformu Flexible Build

Je váš vytlačený 3D model prilepený na plochu? Tu nájdete 6 spôsobov, ako odstrániť 3D výtlačky z plochy bez toho, aby ste zničili vašu platformu. Pripravte sa na niektoré naozaj neobvyklé metódy.

 

1. Ako odstrániť 3D výtlačok od plochy s rozumnou silou


Opatrne vytiahnite vytlačený 3D model a pokúste sa ho premiestniť z plošiny. Uchopenie, krútenie a otáčanie by malo vo väčšine prípadov fungovať.

Keď nie, potrebujete viac trpezlivosti. Ak objekt nie je jemný, môžete trochu pritlačiť na 3D model alebo využiť inú metódu na zvýšenie svojej sily. V prápade, že máte gumové kladivo, môžete vytiahnuť stavebnú platformu a pokúsiť sa zasiahnuť model do boku (opatrne!). Zamerajte sa na tvrdé povrchy, vždy riskujete prelomenie 3D výtlačku.

Ak vám objekt dáva možnosť na posúvanie špičky skrutkovača do malej medzery, ľahko budete môcť tlačením na rukoväť skrutkovača odstrániť výtlačok.


2. Ako odstrániť 3D výtlačok pomocou ostrého a plochého nástroja


Okraj žiletky by mal byť vždy medzi modelom a plochou.

Táto metóda využíva nástroje, ktoré posúvate medzi vytlačeným objektom a platformou. Môžete použiť čokoľvek od špachtle, paletového alebo maľovacieho noža.

Pri využívaní žiletky odporúčame využívať špeciálne držadlo, aby ste sa nezranili. Model držadla môžete nájsť na internete.

Nevýhodou je, že pravdepodobne poškodíte povrch plochy. Môžete urobiť vrásky na povrchu, čo môže spôsobiť problémy s ďalšou 3D tlačou.


3. Ako odstrániť 3D výtlačky s pomocou teplotného rozdielu


Táto metóda funguje jemnejšie ako predchádzajúce.

Prvým krokom po dokončení tlače je nechať tlačiareň a vyhrievanú plochu úplne vychladnúť. Materiálové vlastnosti plastov a tlačiarenskej plošiny - sklo, hliník alebo aj plast - sú odlišné. Keď sa materiál ochladí, usadí sa a rozdielne množstvo kontrakcie spôsobí ľahšie pretrhnutie spojenia modelu od plochy.

Môžete využiť túto metódu a používať extrémnejšie teploty. Pokúste sa ochladiť len jeden prvok - platformu alebo 3D výtlačok. Taktiež môžete pracovať s konzervovaným CO2. Ak ho držíte hore dnom, tekutina uniká. Keď zmení svoj stav z kvapaliny a odparuje sa, absorbuje energiu a rýchlo ochladzuje oblasť.

V mnohých prípadoch funguje aj ukladanie stavebnej dosky s modelom do chladničky alebo mrazničky na pol hodinu.


4. Ako odstrániť 3D výtlačok s pomocou rozpúšťadla


Kvapaliny rozpúšťadiel by mali byť poslednou možnosťou, pretože budú potrebné nové samolepiace pásky. Môžete sa pokúsiť vložiť trochu izopropylalkoholu okolo okrajov modelu a nechať ho nasiaknuť cez pásku. V prípade pochybností môžete odobrať celú pásku.

Na ploche kde ste použili napríklad lepidlo, môže byť využitá teplá voda na lepšie odstránenie modelu od plochy.


5. Ako odstrániť 3D výtlačok pomocou zubnej nite


Vyzerá to zvláštne, ale záleží na tom, ak to dobre funguje?

Pravdepodobne ste to nevedeli, ale zubná niť vám môže pomôcť odstrániť zaseknuté výtlačky. Vložte zubnú niť na okraj modelu a začnete ju pohybovať vodorovne metódou pílenia.

V závislosti od toho, ako silno je model prilepený, to možno budete musieť urobiť pozdĺž celého dna.


6. Využívajte Flexible Build Platform


Najlepšia zo všetkých týchto metód. Mali by ste prejsť na flexibilnú platformu. Jednoduchý záhyb a akýkoľvek výtlačok sa rýchlo odstráni.

Napríklad nový model Prusa i3 Mk3, je dodávaný s takouto oceľovou tlačovou doskou.

Keď viete o nejakom inom spôsobe odstránenia modelu, kľudne nám o ňom napíšte v komentári.