Týždeň milánského designu otvára 3D vytlačený dom

Týždeň milánského designu otvára 3D vytlačený dom

Týždeň milánského designu otvára 3D vytlačený dom

Milan Design Week 2018 alebo Salone Del Mobile Milano, v hlavnom meste severného Talianska, je v plnom prúde. Tento týždeň sa expozícia pre nadšencov 3D tlače nesie s ohľadom na architektúru. Britská dizajnérska firma Arup a talianska spoločnosť CLS Architetti priniesli dokončenie projektu 3D HOUSING 05.

Architektonická firma Zaha Hadida sa tento rok vrátila aj s množstvom 3D tlačeného nábytku pre novú španielsku značku Nagami.


Prieskum architektúry

3D modely boli vytlačené na námestí Piazza Cesare Beccaria, 3D HOUSING 05 je kompletný jednoposchodový dom so spálňou, kúpeľňou, kuchyňou a obývacou izbou. Je vybavený špičkovým interiérom vrátane ručne vyrezávanej mramorovej vane a mosadznej dosky, čím je jedným z najkrajších 3D vytlačených domov, ktoré sme doteraz videli!


Obývacia izba v 3D HOUSING 05. Foto cez CLS Architetti

1. Obývacia izba v 3D HOUSING 05. Foto cez CLS Architetti


3D vytlačené steny domu sú segmentované, takže je možné ich ľahko preniesť na nové miesto. Napriek tomu bolo niekoľko stien inštalovaných aj s oknami a svietidlami, čo dáva domu všetky dôležité prvky. V súčasnosti je strop domu vyrobený zo sadry - nie 3D vytlačený - pokrytý plazivými rastlinami a chránený zastrešujúcim krytom z plexiskla.


Kúpeľňa vo vnútri 3D HOUSING 05. Photo via CLS Architetti

2. Kúpeľňa vo vnútri 3D HOUSING 05. Photo via CLS Architetti


Celý projekt je vedený spoluzakladateľom Massimiliano Locatelli spoločnosti CLS Architetti, sa uskutočnil s cieľom preskúmať "možnosti 3D tlače v oblasti trvalo udržateľnej architektúry reagujúcej na čoraz naliehavejšiu revolúciu vo svete bývania." Bol dokončený v spolupráci s Italcementi Heidelberg Cement Group, čo je druhý najväčší dodávateľ cementu na svete. Návrhári využili 3D tlačiareň známej firmy Arup a spoločnosť Cybe, ktorá vyvíja 3D tlačené stavebné konštrukcie.


3D HOUSING 05 spálne. Foto prostredníctvom spoločnosti CLS Architetti

3. 3D HOUSING 05 spálne. Foto prostredníctvom spoločnosti CLS Architetti


Dnes spoločnosť CLS Architetti oznámila, že dom získal cenu "Najlepšia cena za udržateľnosť" na Milan Design Week 2018 "pre svoju schopnosť usmerňovať konkrétne a udržateľné riešenie v architektonickej sfére, dokonalú rovnováhu medzi kvalitou materiálu a cenou.


Kuchyňa v 3D HOUSING 05. Foto cez CLS Architetti

4. Kuchyňa v 3D HOUSING 05. Foto cez CLS Architetti


Posaďte sa do nádherného nového sveta

Minulý rok v Pinacoteca di Brera, hlavnej mestskej galérii v Miláne, Zaha Hadid architekti (ZHA) ohromil návštevníkov vysokou sochou vyrobenou z jedinej nepretržitej struny filamentu PLA.

V tomto roku sa spoločnosť vrátila do spolupráce s Nagami, ktorá prispieva k inaugurácii novo prichádzajúcej expozície novátorských 3D tlačených stoličiek.
Spoločnosť Nagami prezentuje štyri kusy nábytku, ktoré ukazujú možnosti veľkoplošnej, robotickej 3D tlače.


Štyri 3D vytlačené kreslá Nagamiho. Re-premýšľanie dizajnu v novom veku technológie © Delfino Sisto Legnani + Marco Cappelletti

5. Štyri 3D vytlačené kreslá Nagamiho. Re-premýšľanie dizajnu v novom veku technológie © Delfino Sisto Legnani + Marco Cappelletti


Rise a Bow sú stoličky vyrobené spoločnosťou Nagami v spolupráci so ZHA. Obe sú vyrobené z tónovanej PLA výskumnou skupinou štúdia Computational Design (ZHA CoDe). Boli vytlačené hore nohami, začínajúc od najširšej časti kresla a končiac na užšej základni.


Nagami x ZHA Bow and Rise stoličky © Delfino Sisto Legnani + Marco Cappelletti

6. Nagami x ZHA Bow and Rise stoličky © Delfino Sisto Legnani + Marco Cappelletti


Výsledkom sú organické, mimozemské tvary, ktoré vyzerajú ako koraly (Rise) a iné, ktoré sa mohli objaviť v súbore Tron (Bow).


Nagami: Peeler by Daniel Widrig © Delfino Sisto Legnani + Marco Cappelletti

7. Nagami: Peeler by Daniel Widrig © Delfino Sisto Legnani + Marco Cappelletti


Dizajnéri Ross Lovegrove a Daniel Widrig tiež vyvíjali 3D tlačené stoličky pre milánsku výstavu Nagami. Čierna stolička značky Wildrig je vyrobená z plášťov s hrúbkou 7 mm a možnosťou zakúpiť si ju za 1120 € + DPH.

Lovegrove navrhol stoličku Robotica TM pre Nagami, ktorá konvertuje "botaniku a robotiku 3D" vyrobenú z plastov PLA a TPE.


Nagami: Robotica TM by Ross Lovegrove © Delfino Sisto Legnani + Marco Cappelletti

8. Nagami: Robotica TM by Ross Lovegrove © Delfino Sisto Legnani + Marco Cappelletti