Čo je to 3D tlačiareň?

Čo je to 3D tlačiareň?

Čo je to 3D tlačiareň?

Je možné, že naši vnuci – alebo aj deti – v najbližšej budúcnosti zabudnú o klasickom pojme „obchod“ alebo „supermarket“ v tom význame, ako mu rozumieme my. Na policiach a v skriniach budú ležať surové materiály, doslova takmer molekuly a atómy, z ktorých pomocou počítačových zariadení sa budú vytvárať všetky potrebné veci – od potravín až po nábytok, oblečenie, obuv, bytovej techniky a automobilov. V online obchodoch sa budú predávať trojrozmerné modely a textúry pre vytvorenie reálnej veci.

Je to samozrejme iba vízia – predsa aj možnosť lietania sa kedysi zdala byť fikciou, je to tak? A reálne modely trojrozmerných objektov pomocou výpočtovej techniky sa môžu skonštruovať už aj dnes. Rezultáty „práce“ sa používajú v mnohých priemyselných odvetviach: stavebníctvo, zlievarenstvo, architektúra, medicína. Táto technológia dostala jednoduchý názov – trojrozmerná tlač a 3D tlačiareň – to je nástroj, ktorý vykonáva skutočnú tvorbu trojrozmerných vecí.

Základným princípom fungovania 3D tlačiarne – postupné zostavovanie modelov vrstvu po vrstve, ktoré dostali názov prísada. Najčastejšie sa používa plast, ktorý sa roztaví a stuhne alebo prášok, ktorý tvrdne pod laserom alebo UV svetlom. Tiež sa používa kov, keramické hmoty, sadra a dokonca aj jedlo - krém, čokoláda. Použité technológie sa vyvíjajú v dvoch smeroch: laserové a atramentové tlačenie na 3D tlačiarni.

Laserové 3D tlačenie na báze rezania každej vrstvy tenkého filmu, alebo vypaľovania laserom či ultrafialovým staveným práškom alebo kvapalným fotopolymérom. Pri použití atramentovej tlače sa využívajú materiály, ktoré sú ľahko taviteľné pôsobením vysokej teploty a následne sú rýchlo schladené. Pri ktorejkoľvek technológii model „rastie“ vrstva za vrstvou, kde každá z nich má hrúbku iba niekoľko mikrometrov a nakoniec vychádza vo veľkej presnosti a detailnosti.

Použitie takéhoto fyzického trojrozmerného modelu je predovšetkým v priemysle pri projektovaní. Inžinier môže veľmi rýchlo vytvoriť prototyp detailu a vyhodnotiť ho s kolegami.

Už teraz sa tieto nástroje aktívne využívajú v medicíne pri vytváraní orgánov – napríklad kostí, tepien alebo zubných protéz. Vytvorené tlačiarne tlačia skutočné mäso, hovädzie mäso a sú aj trojmetrové tlačiarne, ktoré môžu postaviť dvojposchodový rodinný dom. Veríme, že čo najskôr 3D tlačiarne, rovnako ako mobil a automobil bude v každej domácnosti.

Želáte si vytlačiť Vašu šálku kávy?