Ako vybrať 3D pero?

Ako vybrať 3D pero?

Čo je 3D pero

3D pero je inštrument na kreslenie vo vzduchu, ktorý umožňuje vytvoriť plastový trojrozmerný objekt, tzv. 3D model.
Využíva sa pre kreativitu, rozvojové aktivity s deťmi, korekciu modelov vytvorených 3D tlačiarňou a malé domáce opravy plastových predmetov. Vďaka šíreniu 3D pera sa objavila nová umelecká forma - 3D pen art.


Typy 3D pier

Väčšina 3D pier tlačí pomocou mechanizmu tavenia plastov, volajú sa "horúce" 3D perá.
Pre "horúce" 3D perá sa využívajú termoplasty ako spotrebný materiál, ktoré sú dodávané vo forme struny alebo zvitkov na kotúčoch. V hornej časti tela majú 3D perá otvor, do ktorého vložíte plast. Vstavaný mechanizmus automaticky dodáva plast do extrudéra, kde sa ohrieva a vychádza cez trysku. Roztavený plast je schopný vytvoriť akúkoľvek formu a potom sa rýchlo vytvrdzuje.
Materiál sa podáva kliknutím príslušného tlačidla. Niektoré 3D perá sú vybavené baterkou, regulátorom rýchlosti, regulátorom teploty a displejom, na ktorom sú zobrazené informácie o zvolenom režime. Taktiež je v mnohých 3D perách funkcia Retractu, ktorá vám umožňuje ľahko odstrániť plastovú strunu zo stroja.


"Horúce" 3D perá sa rozdeľujú podľa výšky teploty tavenia plastov a konečného ohrevu trysky na 2 druhy:

1. Štandardná teplota tavenia v rozmedzí 180° - 210° C. Možnosti a vyška teploty extrudéra obmedzuje a určuje druh používaného spotrebného plastu. Pre túto kategóriu 3D pier je možné využívať plasty typu ABS, PLA a iné materiály, ktoré patria pod teplotu tavenia v rozmedzí 180° - 210° C. 3D perá z tejto kategórie nájdete tu: https://xyzprint.eu/51-horuce-fdm-kreslenie. Výhody "štandardných" 3D pier zahŕňajú: kompaktnosť, jednoduché používanie, nízke náklady na spotrebný materiál, možnosť tlače mechanicky silným plastom ABS, a ekologickým PLA. Nevýhodou je ohrievanie 3D perovej dýzy do vysokej teploty a potrebné stále elektrické pripojenie.

2. Nízka teplota tavenia plastov 70° - 100° C (čo je obrovskou výhodou pri používaní 3D pera deťmi). Tieto 3D perá spotrebúvajú špeciálny ekologicky bezpečný plast PCL. Taktiež, pri malých teplotách 3D pero spotrebúva menej elektrickej energie, ktoré umožňuje vybaviť stroj vstavanou baterkou, čo dovolí použivateľovi byť nezávislým na mieste a priestore pre 3D tvorbu. 3D perá, ktoré nie sú vybavené baterkou je možné pripojiť do počitača, tabletu alebo pawerbanky. Odkaz na 3D perá s nižšou teplotou tavenia, PCL materiálom s baterkou: https://xyzprint.eu/horuce-fdm-kreslenie/480-3d-pero-funtastiqu-robot-v8.html, a bez baterky: https://xyzprint.eu/horuce-fdm-kreslenie/219-3d-pero-funtastiqu-5-generacie-rp500a-s-nizkou-teplotou-tavenia.html. Výhody: kompaktnosť, bezpečné pri používaní 3D pera deťmi, nezávislosť 3D pera na elektrickej zásuvke, jednoduché používanie, nízke náklady na spotrebný materiál, možnosť tlače ekologickým plastom PCL. Nevýhodou je vysoká flexibilnosť materiálu PCL.


Spotrebný materiál pre 3D perá

Hlavné materiály používané pri práci s 3D perom sú PLA, ABS, PCL. Každý z nich má rôzne mechanické a chemické vlastnosti, ktoré závažne ovplyvňujú výber správneho 3D pera.

PLA plast
PLA plast je organický, biologicky rozložiteľný, vyrobený na báze cukrovej trstiny alebo kukurice.
- Taví pri teplote 160 až 180 stupňov;
- Vhodný pre kreslenie na rôznych povrchoch, udržiava sa dobre na tkanine;
- Pri ohreve nevyžaruje škodlivé látky a nezapácha;
- Je bezpečný pre deti.
Je ideálnou voľbou na vytvorenie dekorácii, hračiek, pre používanie v školských a domácich priestoroch.
Odkaz na PLA plast: https://xyzprint.eu/53-prislusenstvo-a-materialy#/druh_materialu-pla

ABS plast
ABS polymér sa vyrába z ropnej zlúčeniny. Materiál sa dlho nerozkladá a má vysokú pevnosť.
- Taví pri teplote 180 až 210 stupňov;
- Vysoká mechanická pevnosť;
- Lesklý povrch;
- Jednoduchá manipulácia s hotovým výrobkom.
Nevýhodou materiálu je ľahký podivný zápach pri zahriatí, preto sa odporúča jeho použitie vo vetraných priestoroch. Tento materiál sa vyznačuje dobrou pevnosťou a používa sa v praktických cieľoch, tzn. pri opravách, vytvorení malých dielov a iné.
Odkaz na ABS plast: https://xyzprint.eu/53-prislusenstvo-a-materialy#/druh_materialu-abs

    PCL plast
Polykaprolaktón je absolútne ekologický a úplne netoxický materiál pre používanie s 3D perom.
- Roztaví sa pri relatívne nízkych teplotách: 70 – 95° C;
- PCL vlákno je bezodpadové: nevhodné modely sa dajú roztaviť v horúcej vode a urobiť z nich niečo iné svojimi rukami;
- PCL vlákno je možné rezať, vŕtať a maľovať akrylovou alebo práškovou farbou;
- Je ideálnou voľbou pre deti.
Odkaz na PCL plast: https://xyzprint.eu/53-prislusenstvo-a-materialy#/druh_materialu-pcl


Bezpečnostné opatrenia: Keďže 3D perá majú horúce prvky, pri manipulácii s nimi sú potrebné určité bezpečnostné opatrenia. Pri práci s týmto zariadením by deti mali byť pod dohľadom dospelej osoby.

Výber XYZprint tímu

Pre deti: najlepšie vybrať 3D pero, ktoré pracuje s materiálom PLA alebo PCL. 3D perá s PCL materiálom sú vhodné pre deti 6 - 10 rokov. Pre vekovú kategóriu 10+ nakúpte 3D pero s materiálom PLA, ktorý má lepšie mechanické vlastnosti. Iné funkcie 3D perá sú už na Vašom rozhodnutí podľa zručnosti.
Pre umelcov: dôležitou funkciou bude nastaviteľná rýchlosť tlače a možnosť práce s ABS alebo PLA materiálmi.
Pre opravárov, mechanikov alebo korektorov: je dôležitá možnosť použitia pevného materiálu ABS a rýchly ohrev trysky.


Tipy šablón pre tlač 3D perom nájdete tu: 50 šablón pre tvorbu 3D perom
Obľúbenú šablónu je potrebné vytlačiť na klasickej tlačiarni a potom kresliť 3D perom na pripravenej papierovej šablóne.